Blog
Grosser Priel je v krásnej oblasti rakúských Álp s názvom Totes Gebirge, Nordliche Kalkapen.
Grosser Priel s výškou 2515 m je dominantný nad údolím. Pri výstupe dolinou sme využili služby winterraum-u pri Prielschutzhause. Počasie bolo príjemné, predpoveď bola, vietor vo vyšších polohách. Skutočnosť sa zhodovala. Pri výstupe do sedla Brotfallscharte bolo v nárazoch 90 km/h. Vietor sa s nami pohrával, tak sme to otočili do doliny.
Dachstein nás privítal bezoblačným počasím, so slnkom a bez vetra. 
Od vrcholovej stanice lanovky sme sa prešli cez Hallstatter Gletsscher pod úpätie Hoher Dachstein. Via ferratou s lyžami na batohoch na najvyšší bod Dachsteinu - Hoher Dachstein 2995 m. Vrchol bez ľudí bola odmena. Neskôr sme pokračovali hrebeňom do sedla Obere Windlucke. Lyžovačka v super podmienkach na Adamek hutte bolo príjemné ukončenie dňa.
Nasledujúci deň bola predpoveď so sliným vetrom ale jasno.
Z Adamek hutte do Windleger scharte bola ranná prechádzka bez vetra. V sedle sa podmienky zmenili na ľadový svah s vetrom. Čakan a mačky sme venčili 500 výškových metrov.V spodnej tretine prišli lyže na scénu a šli sme smerom do Tor scharte. V sedle nás vietor privítal s väčšou silou. Krátky zjazd na južnú stranu Dachsteinu a traverz popod všetky steny až k údolnej stanici lanovky.
Mladí študenti aj ich učitelia si prišli vyskúšať lezenie v ľade a iné aktivity v zimnej prírode.
Pre niektorých to bol prvý kontakt a iní to už poznali. V pohodovej a veselej atmosfére sme si užili lezenie.

Prostredný hrot 2441 m.

Pekný letný deň pociťujeme už od rána.
Bezoblačná obloha a teplo.
Výstup pod Téryho chatu šiel ľahko.
Výstup má krásne pasáže hrebeňové a lezecké časti. Bolek si užíval lezenie v tatranskej stene.
Vrchol v krásnom počasí a bez ľudí má svoje čaro.
Zostup má ťiež svoje a to najkrajšie na záver.
Okolo obeda na chodníku už cítime že Tatry majú sezónu.
S dvojicou, každý z iného štátu sme sa vybrali objavovať krásy Tatier. Veľká Studená dolina očarila. Plány boli väčšie ale počasie sa rozhodlo inak. Nevadí, chalani si užili lyžovanie v neupravenom teréne.

Mont Blanc

Náš trip vo francúzkom Chamonix začal pekným počasím, počasie nám prialo počas celého pobytu.
Začali sme výstupom na Petite Aiguille Verte 3512 m. Počas výstupu si vyskúšali mačky a čakan v praxi.
Nasledujúci deň sme šli do oblasti Aiguille du Midi. Novou témou bolo, čo robiť pri páde do ľadovcovej trhliny. Prechod arete Lachenal bolo príjemné.
Po návrate do Chamonix išli sme navštíviť lokálnu skalnú oblasť Les Gaillands. Vymenili sme mačky za lezečky. Potešilo.
Prišiel čas na výstup na Mont Blanc.
Ranným vláčikom na konečnú stanicu a potom pekne peši až skoro do výšky 3900 m. Chata Gouter nás privítala príjemnou atmosférou a hrou na gitarou pred večerou.
Skorý nočný budíček začal výstup na strechu Álp. Za svetla čeloviek sme stúpali až do výšky cca 4500 m. potom pri vychádzajúcom slnku sme vystúpili na vrchol. Hodinky ukazovali 6:45 hod a výšku 4810 m. Bezvetrie a bezoblačná obloha bola odmena za nočný budíček.